18TH MFF - Nominees and Winners - Mindanao Film Festival

18th MINDANAO FILM FESTIVAL: NOMINEES & WINNERS

BEST STUDENT FILM

  1. “Noche Buena”
  2. “Replay” (Winner)
  3. “Sinong Pumatay Kay Crispin”
  4. “Tugaw Sa Uma”

BEST DOCUMENTARY FILM 

  1. “Bullet-laced Dreams” (Winner)
  2. “Hangka Kawman, Hangka Jantung” (One Village, One Heart)
  3. “Kambalingan”

BEST ACTRESS 

  1. Melanie Layaoen “Gapos”
  2. Jowelyn Aying “Kaputli”
  3. Maria Pelayo “Replay” (Winner) 
  4. Kaye Saceda “Sinong Pumatay Kay Crispin”
  5. Laine Palma “Sunod Napud” 

BEST ACTOR 

  1. Jeff Sabayle “Aya”
  2. Edmund Telmo “Cherry Wine”
  3. Jaycriz Solarte “Gapos”
  4. Mohamad Bolkia Mamadra “Mael”  (Winner)
  5. Angel Myles Pipeto “Usa Ka Libog”

BEST ORIGINAL SONG 

  1. Rare Blood by Reyan Amacna “Cherry Wine”
  2. Hiling by Alrass “Pluma” Amarillo “El Llanto Del Mariposa”
  3. O Papanok Ako Bo by Datu Khomine Bansuan “Mael” (Winner) 
  4. Lights Away by Jose Mari Miguel dela Peña “Replay”
  5. Farewell by Niño Angelou Estremas “Sunod Napud”

BEST PRODUCTION DESIGN 

  1. Sheena Sarangaya “Banwaan”
  2. The Betamax Crew “Living Dead”  (Winner)
  3. Zakina Matalam, Lincold Amiel Luna “Mael”
  4. Jenth Deuce Bluegh Lavador, Ronevie Caspillo “Noche Buena”
  5. Shyne Briones “Sino ang Pumatay kay Crispin”

BEST SOUND 

  1. Jeff Sabayle “Aya”
  2. Monoxide Works “Bullet-laced Dreams”
  3. Tennyl Dehm Canlas “El Llanto Del Mariposa”
  4. Wowa Medroso “Kumbiyor”
  5. Prince Nor-Anzarrih Matalam “Mael” (Winner)

BEST MUSICAL SCORE 

  1. Rose Budgen “Eyes with Wonder”
  2. Conrad Dela Cruz “Living Dead”
  3. Prince Nor-Anzarrih Matalam “Mael” (Winner)
  4. Andrei Francis Arrocena “Sino Ang Pumatay kay Crispin” 
  5. Niño Angelou Estremos “Sunod Napud”

BEST EDITING 

  1. Cha Escala, Tops Brugada, Matt Baguinon, Panx Solajes “Bullet-laced Dreams”
  2. Gio Gonzalves “Kambalingan”
  3. Rodel Jr. Artiaga “Kaputli”
  4. Conrad Dela Cruz “Living Dead”
  5. Prince Nor-Anzarrih Matalam “Mael” (Winner)

BEST CINEMATOGRAPHY 

  1. Wowa Medroso “Kumbiyor”
  2. Conrad Dela Cruz “Living Dead”  (Winner)
  3. Mohamad Bolkia Mamadra “Mael”
  4. Jose Sales “Mga Salitang Inanod”
  5. Yen Morales, Edward Sinforoso “Paralisado”

BEST SCREENPLAY 

  1. Chynna May Dalogdog “Kaputli”
  2. Shahana Catibog, Mohamad Ali Pasigan “Mael”
  3. Gab Camelo “Mga Salitang Inanod”
  4. Andrei Francis Arrocena “Replay” (Winner)
  5. Shyne Briones “Sino ang Pumatay kay Crispin?”

BEST DIRECTOR 

  1. Charena Escala, Kristoffer Brugada “Bullet-laced Dreams”
  2. Wowa Medroso “Kumbiyor”
  3. Conrad Dela Cruz “Living Dead”
  4. Prince Nor-Anzarrih Matalam “Mael” (Winner)
  5. Andrei Francis Arrocena “Sino ang Pumatay kay Crispin”

BEST FILMATHON FILM 

  1. “Alibyo”
  2. “Aya”
  3. “You are Here”
  4. “Unsaved Changes” (Winner)

BEST FILM 

  1. “Bullet-laced Dreams”
  2. “Hangka Kawman, Hangka Jantung (One Village, One Heart)”
  3. “Living Dead”
  4. “Mael” (Winner)
  5. “Replay”

Special Jury Recognition for Director of “Living Dead”

Special Jury Recognition for “THE MIST IN THE DESSERT”

Special Jury Recognition for “OLIGASE (DEMON OF FEAR)”

Special Jury Prize for “Living Dead”

Best Marketing and Promotion for “Oligase (Demon of Fear)”